ساوه : زرندیه رتبه نخست استان مرکزی و ششم کشور در تولید پسته اختصاص دارد

ساوه- ایرنا- ˈحمید چیت چیانˈ وزیر نیرو و ˈمحمود حجتیˈ وزیر جهاد کشاورزی روز پنجشنبه در راس هیاتی به منظور افتتاح طرح آبیاری قطره ای در 100 هکتار از باغ های پسته زرندیه، وارد این شهرستان شدند.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، وزراء نیرو و جهاد کشاورزی با حضور در دشت سلطان احمدلو از توابع زرندیه از نزدیک در جریان وضعیت باغ های پسته، شیوه آبیاری و بررسی مشکل کم آبی این منطقه قرار خواهند گرفت.

سفر این دو عضو هیات دولت یازدهم به منظور توجه به وضعیت بخش کشاورزی و دیدار با پسته کاران این منطقه برای شتاب بخشیدن به رونق و پویایی وضعیت اقتصادی انجام می شود.

استاندار استان مرکزی، نماینده مردم شهرستان های ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار زرندیه و جمعی از مسوولان محلی وزراء نیرو و جهاد کشاورزی را در این سفر همراهی می کنند.

بازدید از باغ های پسته زرندیه و افتتاح طرح آبیاری قطره ای در 100 هکتار از این باغ ها از مهم ترین برنامه های این مقام ها به شهرستان زرندیه است.

زرندیه بیش از 60 هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که هفت هزار و 530 هکتار آن باغ پسته با ارقام کله قوچی، اکبری، احمد آقایی و اوحدی با عملکرد متوسط دو هزار کیلوگرم پسته خشک در هر هکتار است که بیشتر آن در دشت سلطان احمدلو این شهرستان واقع شده است.

هم اکنون زرندیه رتبه نخست استان مرکزی و ششم کشور در تولید پسته را به خود اختصاص داده است و این محصول علاوه بر تامین نیاز بازار داخل، به کشورهای اروپایی، حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و ... صادر می شود.

مهم ترین مشکل تولید پسته در زرندیه کمبود منابع آب است که با توجه به خشکسالی ها و کاهش منابع آبی مصرف بهینه آب بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد.

هم اکنون عملیات اجرایی ساخت پایانه ضبط و صادرات پسته در مساحت 14 هکتار با 15 درصد پیشرفت فیزیکی در شهرستان زرندیه در حال اجرا است.

زرندیه از شهرستان های استان مرکزی و در فاصله 80 کیلومتری جنوب غربی تهران واقع شده است.ک/3

7337/686

/ 0 نظر / 31 بازدید