امضای تفاهم نامه خواهر خواندگی دو شهر نراق و ساوه

امضای تفاهم نامه خواهر خواندگی دو شهر نراق و ساوه

چهارشنبه 28 خرداد 1393 ساعت 10:28

 

 

عصر روز دوشنبه مورخ 27/3/93 در سالن جلسات  شهرداری نراق تفاهم نامه مشترکی بین شهرداران دو شهر و روسای شوراهای اسلامی امضاء و  طی مراسمی مبادله گردید.

مرادی شهردار نراق با اعلام این خبر افزود :

مشترکات فرهنگی ، تاریخی ، معماری ، شهرسازی ، آداب و رسوم و نزدیکی دیگاه های توسعه پایدار متوازن  در ذهن مدیران شهری دو شهر نراق و ساوه باعث شد در مرحله نخست  تفاهم نامه همکاری های مشترک تهیه و به امضای  شهرداران و روسای شوراهای دو شهر برسد

ایشان  در ادامه  : بعضا شهرداریهای کشور به لحاظ بعد تبلیغاتی  و رسانه ای به دنبال خواهر خواندگی  شهر خود با شهر هایی در خارج از کشور  می باشند ولی هیچ تلاشی برای  برقراری ارتباط و انتقال تجربیات بین شهردایهای داخل و حتی یک استان صورت نمی  گیرد .

 ایشان درپایان  گفت :  این حرکت نمادین که انشا ا.. درآینده نزدیک به تعریف پروژه های مشترک خواهد انجامید  با حمایت های معنوی اداره کل امور شهری و شورا های استانداری  صورت گرفته و در آینده نزدیک فصل  و باب جدیدی را بر روی  دیگر شهرهای استان و کشور باز خواهد کرد که توسعه خود را به توسعه و پیشرف شهرهای دارای اشتراکات داخلی گره بزنند .

  مشروح سخنان شهردار نراق  در جلسه امضای تفاهم نامه مشترک

 

 

مرادی شهردار نراق  در جلسه امضای تفاهم نامه خواهر خواندگی  بین دو شهر نراق و ساوه گفت :

معمولا شهرهای تاریخی و دارای اشتراکات فرهنگی   برای حفظ و حراست از زمینه‌های تاریخی و فرهنگی مشترک خود ، اقدام به ایجاد یک رابطه غیرمتمرکز از طریق انعقاد قراردادی موسوم به خواهرخواندگی می‌کنند و تلاش دارند با اعزام گروه‌های کارشناسی از تجربیات یکدیگر استفاده کنند و در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و... با یکدیگر همکاری نمایند تا زمینه برای تعمیق روابط میان آنان فراهم شود ولی متاسفانه در کشور ما تب خواهر خواندگی با شهر های خارج از کشور بالا است چون فقط این کار در کشور ما صرفا  برد تبلغاتی برای مدیران شهری را  دارد و بعد از بستن تفاهم نامه عملا  اقدام قابل توجهی در حوزه روابط بین الملل صورت نمی گیرد چون در چنین روابطی   شهروندان نادیده گرفته شده اند و آنها   پشتوانه این ارتباط فرهنگی  نیستند  لذا  با تغییر مدیریت در شهر ها روابط شهر های خواهر خوانده نیز  دچاراخلال  و اشکال می گردد .

یکی از امتیازات خواهر خواندگی نراق با ساوه این است که در کنار ما شهرداران اعضای محترم  شوراهای اسلامی  دو شهر هم  به نمایندگی از طرف شهروندان و افکار عمومی ساکنان  دو شهر ازاین طرح  استقبال کردند و این بزرگترین ضمانت اجرایی و  رمز بقا و تداوم  تفاهم نامه خواهد بود که قطعا آثار و پیامد های آن در آینده  نزدیک   ظهور  و بروز خواهد داشت  .

ضمانت اجرایی دیگراین تفاهم نامه پیاده سازی رفتار های عالمانه در برنامه ریزی  های توسعه پایدار هر دو شهر است .  شهردار ساوه جناب آقای دکتر جوادی  در این مدت کوتاه مسئولیت خود ثابت کردند که نگاهی علم محور و تخصصی به اداره امور شهر دارند و ما هم در حد بضاغت خود سعی داریم کارها در شهر از یک نظم و سیاق علمی و تحقیقی برخوردار باشد . به نظرم هر کجا که عقلانیت حاکم  باشد  می توان اشتراکات فراوانی یافت برای کارهای  بزرگ و تاثیر گذار.

از جهتی دیگر نراق و ساوه مشترکات تاریخی فراونی دارند  اما ساوه بخصوص در شهرسازی  فاصله بین سنت و مدرنیته را با شتاب  بیشتری  طی کرده ولی نراق  اکنون ابتدای این مسیر نا هموار  است . تجربیات مدیران شهری ساوه  چه مثبت و چه منفی می تواند چراغ راه شهر  سازی وتوسعه پایدار نراق باشد و حفظ اصالت های تاریخی و فرهنگی در نراق هم می تواند الگوی خوبی برای شهر ساوه  باشد که در کنار توسعه فیزیکی و کالبدی  توجه به فطرت انسان ها و آرامش بصری را مد نظر داشته باشند .  

/ 0 نظر / 31 بازدید