اغاز صادرات انار در ساوه به خازح ازکشور

دیرجهاد کشاورزی ساوه خبر داد

آغاز صادرات انار در ساوه به خارج از کشور

خبرگزاری تسنیم: مدیر جهاد کشاورزی ساوه از آغاز صادرات محصول انار ساوه به کشورهای اروپایی و آسیایی خبر داد که با ارسال یک محموله ۵۰ تنی انار به ارزش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به کشور اتریش اولین محموله صادراتی از ساوه به خارج از کشور ارسال شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساوه،حسن شریفی با اشاره به اینکه تولید بیش از 850 هزار تن محصولات کشاورزی در سال 92 بود اظهارکرد: ساوه دارای 137 هزار هکتار اراضی کشاورزی بوده و از این میزان 20 هزار هکتار محصولات باغی و 67 هزار هکتار محصولات زراعی است.

وی افزود: انار ساوه به سبب کمیت و کیفیت رتبه اول کشور را دارد بطوریکه بیشترین محصول تولیدی شهرستان ساوه را انار با 140هزار تن برداشت کرد و همین سبب کمیت وکیفیت انار ساوه رتبه اول کشور را دارد.

مدیر جهاد کشاورزی ساوه تصریح کرد: از آنجا که انار ساوه شهرت بین‌المللی داشته و بسیاری از کشورهای جهان تمایل بسیاری به خرید انارساوه دارند، صادرات این میوه بصورت مستمر تا پایان سال است.

وی افزود:  تبریزی، نی ریز، شیشه کپ فردوس، نادری بادرود و ملس یزدی از انواع انار این شهرستان به شمار می‌روند.

شریفی با بیان این‌که کار برداشت انار تا 10 روز آینده درساوه ادامه دارد، گفت: در حال حاضر 11 هزار هکتار باغ انار در ساوه وجود داشته که از این میزان 9هزار هکتار آن بارده است و از هر هکتار به طور متوسط 15 تن محصول برداشت می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی ساوه افزود: با فعالیت 3کارخانه فرآوری انار در این شهرستان، آب انار و کنستانتره تولیدی آن به شهرستان‌های ارومیه، همدان و اصفهان ارسال می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی ساوه با اشاره به جایگاه کشاورزی ساوه گفت: این شهرستان رتبه نخست تولید محصولات باغی استان مرکزی را به خود اختصاص داده، و اختصاص این رتبه با توجه به ارزیابی میزان تولید محصولات باغی و سطح زیر کشت بدست آمده که از جمله محصولات مهم ساوه که گندم است که 30درصد گندم استان در ساوه تولید می‌شود و این میزان تولید در سال 92 بیش از 80 هزار تن گندم بود.

شریفی افزود: ساوه تأمین‌کننده بخشی از نیازهای بازار میوه کشور نیز محسوب می‌شود و هم‌اکنون سطح زیر کشت محصولات باغی در این شهرستان 20هزار هکتار است که می‌توان به توسعه آن در سال‌های آینده نیز امیدوار بود.

وی تصریح کرد: محصولات باغی تولیدی از ساوه به سایر استان‌ها مانند تهران و کشورهای اروپایی، حوزه خلیج‌فارس و آسیای میانه صادر می‌شود که حمایت از باغداران نقش بسزایی در افزایش تولید محصول به لحاظ کمی و کیفی دارد.

وی با اشاره به رتبه نخست ساوه در تولید کلزا رتبه اول مرکزی گفت: طالبی ساوه از محصولات مهم این شهرستان است که شهرت جهانی دارد و در سال 91، بیش از 50 هزار تن طالبی برداشت شد.

انتهای پیام/ ق

/ 0 نظر / 15 بازدید